Wambierzyce – Dolnośląska Jerozolima

     Wieś inna niż wszystkie. Historia Wambierzyc sięga XII w. to właśnie tu jak głosi legenda Jan z Ratna odzyskał wzrok, a jego oczom ukazała się Matka Boża. By uczcić to wydarzenie w 1263 roku w miejscu objawienia postawiono drewnianą kaplicę. W XVII w na jej miejscu wybudowano Bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, która do dzisiejszego dnia góruję nad niewielkim rynkiem. Prowadzą do niej monumentalne schody o symbolicznym znaczeniu. Wszystkich stopni jest 56, z czego pierwsze 9 szerokich stopni symbolizuje liczbę chórów anielskich, kolejne 33 w centralnym ciągu to lata życia Jezusa. Ostatnie 15 stopni – wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. wykonana z drewna lipowego rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV w ukoronowana w 1980 r. 22 lutego 1936 roku papież Pius XI nadał kościołowi w Wambierzycach tytuł bazyliki mniejszej.

     Szczególny klimat nadaje wsi kalwaria, która powstała z inicjatywy Daniela von Osterberga, w jej skład wchodzi około 100 kapliczek oraz 12 bram. Płynący przez miejscowość strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp.). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus.

     Ciekawą atrakcją turystyczną jest ruchoma szopka z końca XIX w., tworzona 28 lat przez czeskiego artystę – zegarmistrza Longinusa Wittiga. Spośród kilkuset drewnianych figur, ruchomych jest ok. 300 – wszystkie napędzane mechanizmami zegarowymi.

wambierzyce
warto zobaczyć
mini zoo
szczeliniec atrakcje

Atrakcje okolicy

  • Skansen i mini Zoo 200 m
  • Zalew w Radkowie – 5 km
  • Polanica Zdrój (park zdrojowy, pijalnia wód mineralnych) – 8 km
  • Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m., najwyższy szczyt Gór Stołowych – 15 km
  • Błędne Skały w Górach Stołowych – 20 km
  • Twierdza Kłodzko 20 km
  • Zieleniec – centrum sportów zimowych, trasy narciarskie – 30km
  • Skalne Miasto w Teplicach – Republika Czeska – 38km